Aranacak Kelime :
Nerede :

Veteriner Hizmetleri Birimi

Veterinerlik hizmetlerimiz uzman hekimler tarafından sahipsiz sokak hayvanları için devam etmektedir. Bu amaçla 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem kanunu gereği Zoonoz (hayvandan insana bulaşan) hastalıkla mücadele çalışmalarına hız kazandırmak için önümüzdeki günlerde ?Zoonoz Hastalıklara karşı aşılama, koruyucu hekimlik ve kısırlaştırma? amaçlı ücretsiz kampanyalar düzenlenecek, halk ve hayvan sağlığı danışmanlık hizmetleri verilerek halkı bilinçlendirme çalışmaları yapılacaktır.

Kanun gereği üyesi olduğumuz İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu toplantılarına katılarak alınan kararların bölgemizde uygulanması sağlanmaktadır.

KURBAN HİZMETLERİ

İlçe Kurban Komisyon Toplantıları sonucu 1 kurban satış yeri ve 12 kurban kesim yeri tespiti yapılmış, bu alanlarda insan sağlığı, hayvan refahı ve çevre sağlığı dikkate alınarak gerekli çalışmalar ve önlemler alınmıştır.

İlçemizde kurulan kurban satış alanına gelen büyükbaş ve küçükbaş hayvanların veteriner sağlık raporları ve pasaportları kontrol edilerek kurban vasfı taşımayan hayvanların girişine müsaade edilmemektedir. Alıcıların isteğine bağlı olarak ultrasonografik gebelik muayenesi ve yaş tayinleri yapılmıştır. Ayrıca kesim öncesi ve kesim sonrası veterinerlik hizmeti sunulmaktadır.