10 Kasım 2023

Keçiören Belediyesi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün vefatının 85’inci yıl dönümü dolayısıyla Kalaba Kent Meydanı`nda anma töreni düzenledi. Anma programı 09.05`te 2 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Başkan Turgut Altınok programda yaptığı konuşmada, “Devletimizin kurucusu, büyük devlet adamı, ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün kara toprak olacak, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacak ve varlığım Türk varlığına armağan olsun’ diyen Gazi Mutafa Kemal Atatürk’ü rahmeti rahmana kavuşmasının 85. yıl dönümünde rahmet, minnet ve özlemle anıyoruz.” dedi.

“ATATÜRK, ÇAĞLARI GÖREN BÜYÜK DEVLET ADAMIDIR”

Altınok, Atatürk’ün devleti ve milleti için dertlenen, kendini yetiştirmiş, geleceği gören büyük bir devlet adamı olduğuna işaret ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bağımsızlığımızın sembolü bayrağımız varsa, minarelerden ezanlarımız okunuyorsa; çocukluğundan beri ‘vatanım, devletim, milletim’ diyen, geleceğe dair endişe duyan ve ülküleri olan Atatürk ve silah arkadaşları sayesindedir. Daha genç yaşta dünyanın nereye gideceğini, Osmanlı Devletinin yıkılacağını gören, nasıl mücadele etmek gerektiğini öğrenerek kendini yetiştiren bir liderdir Atatürk. Ana ki ne yiğit evlat yetiştirmiş, Zübeyde anamız; baba ki ne cesur evlat yetiştirmiş Ali Rıza Efendi… Toplu iğne üretecek durumumuz yoktu. Milli Mücadele bitmiş, yürekler yaralı, erkekler şehit olmuş, öğrenciler şehit olmuş… Diplomat, komutan, sanat, kültür ve ekonomiden anlayan Atatürk, küllerinden yeni bir devlet kuruyor. Devletimizin kuruluşu, imarı, inşası ve inkişafı… Bunlar kolay işler değildir. Şimdilerde Zengezur Koridoru gündemde. Çağları gören Atatürk ‘Bu kapı Türk’ün kapısı, bu kapı gözyaşı kapısıdır’ diyor. ‘Gün olacak bu kapı açılacak ve Türk dünyası birleşecek’ diyor. Yine bir ifadesinde, ‘SSCB gün olacak dağılacak Türkiye Cumhuriyeti Devleti, SSCB içinde bulunan dili, dini bir Türk kardeşlerimizin bağımsızlığına hazırlıklı olmalıdır.’ diye açıklama yapıyor. Yani Atatürk, geleceği okuyan büyük bir devlet adamıdır. Atam! Seni rahmetle anıyoruz, özlemle anıyoruz, minnetle anıyoruz. Mekânın cennet olsun. Ne mutlu Türküm diyene!”

Başkan Altınok, konuşmasının ardından siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte Atatürk Anıtına çelenk bırakarak selamlamada bulundu.