KEÇMEK

KEÇMEK Keçiörenlilerin;

Kişisel birikimlerini yükseltmek,

Mesleki ve sanatsal bilgilerini geliştirmek,

Kent kültürü ve metropolde yaşama konusunda donanımlarını artırmak,

Pasif tüketici olmaktan çıkıp aktif üretici olmalarına yardımcı olmak,

Gelir elde etmelerine katkıda bulunmak,

İstihdam edilebilirliklerini artırmak,

vb. amaçlarla kurulmuş, örgün eğitimi tamamlayıcı bir yaygın eğitim organizasyonudur.

Özellikle örgün eğitim fırsatlarından yararlanamayan bireylerin eğitim gereksinimlerini karşılamak için herhangi bir yaş sınırlaması yapmadan tüm keçiören halkına kurs merkezlerimizde eğitim vermek. Eğitimin yaşam boyu devam ettiği algısını güçlendirerek katılımı artırmak.

Usta-çırak ilişkisinin öğretilerini modern eğitim sistemlerinin ilke ve prensipleri doğrultusunda kaliteden ödün vermeden sunmak. Eğitim kalitesini yenilikçilik, akılcılık, bilimsellik, katılımcılık ve süreklilik ilkeleri perspektifinde artırmak.

Toplumda eğitimli ve bilinçli bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamak.

Sosyal sorumluluk kapsamında keçiören belediyesine kursiyer memnuniyeti sağlayarak tüm kursiyerlerine; çalışan memnuniyetini oluşturarak tüm çalışanlarına artı bir değer kazandırmak. Emeği üretime dönüştürerek bireysel ve toplumsal gelişime katkı sağlamak.

KEÇMEK, ücretsiz olarak verdiği sanat ve meslek eğitimlerinin yanı sıra; sergiler, seminerler, fuarlar, yayınlar,yarışmalar, panel-konferans vb. organizasyonlar gerçekleştirmektedir.

 YABANCI DİLLER:

Kursiyerlerimizin, günlük hayatta kendisini ve ihtiyaçlarını, hayatla ilgili planlarını rahatça ifade edebilecekleri hayata rahatça uygulayabilme ve ileri derece konuşmalarda kendisini ifade edebilme bilgi ve becerisi kazanmasını sağlar.İngilizce, Arapça, Osmanlı Türkçesi dillerinde eğitim verilmektedir.

 GİYİM ATÖLYESİ:

Kursiyerlerimiz, kadın giyimine ait tasarım öğelerini tanıyan, kalıp, kesim ve dikim öncesi işlemlerini hazırlayarak, dikimini yapabilme, tasarım prensiplerini, tasarlama yöntemlerini, artistik çizim ilkelerini bilen ve siluete giysiyi giydirip renklendirmeyi yapabilme yeterliliğini kazanır. Kadın Üst Giysileri Dikimi, Kadın Giyim Modelistlik, Kadın Giysileri Artistik Çizim (Stilistlik) branşları görülmektedir.

YEMEK VE PASTA ATÖLYESİ:

Yoğun ilgi gösterilen bu branşta, mutfak araç gereç ve ekipmanlarını kullanarak, hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun sağlıklı koşullarda, kendi başına ön hazırlık yapabilen, pasta süsleme ve pide hamuru hazırlama konusunda yeterlilikler kazanan bireyler yetiştirilir. Aşçı Çırağı, Pasta Yapımı Sunumu, Yaş Pasta Yapımı başlıkları altında hizmet vermektedir.

EV TEKSTİLİ ATÖLYESİ:

Keçmek, bu branşta çeyiz ürünleri hazırlamaya ait mesleki hesaplamaları, süslemeleri yapabilme, çeyiz ürünlerinde kullanılan kumaşları tanıyabilme, tekniğe uygun fermuar çalışabilme ve parçaları birleştirebilmesini sağlar. Çeyiz Ürünleri Hazırlama branşında bilgi ve beceri kazanan kursiyerler yetiştirilir.

EL SANATLARI ATÖLYESİ:

El Sanatları eğitim programında; düzensiz parçaların birleştirilmesi ve üzerlerinin nakış, boncuk, dantel ve kurdele ile süslemesi; çeşitli kumaş, biblo, kutu, farklı materyal araç gereçleri birleştirerek süsleme şeker hazırlayabilme; çeşitli kumaş, tığ çeşitleri, beş şiş vb. araç gereçleri kullanarak kullanıma uygun el sanatları ortaya çıkartmaktır. Kırk yama, Nikâh Şekeri Süslemeciliği, Beş Şiş Dantel Örücülüğü, Elde Kurdele İşi, Elde Türk işi, İğne Oyası, Tel Kırma, Kasnak Sallayarak Yapılan Makine Nakışı  branşları görülmektedir. Branşımızda kursiyerlerimiz, gelenekselliğe uygun olarak ürünün süslemesini, çeşitli teknikleri kullanarak takılar yapabilmeyi, taşlardan beden oluşturmayı, taş bebek yapmayı kurslarımız sayesinde öğrenmektedir. Keçmek’ de Keçe Yapımı, Deri İşlemeciliği, Misinalı Takı Yapma, Taş Bebek, Dekoratif Ahşap Süsleme, Alüminyum Kabartma, Seramik Biçimlendiricisi kursları yer almaktadır.

FOTOĞRAFÇILIK AKADEMİSİ:

Branşımızda; fotoğraf çekim elemanı, ürün veya konunun fotoğrafını çekme, çektiği fotoğrafları baskıya hazır hale getirme yeterliliklerine sahip nitelikli kursiyerler yetiştirilir. Fotoğraf Çekimi görülen eğitimlerdendir.

SPOR AKADEMİSİ:

Kursiyerlerimiz Spor Akademisinde, kendine özgü hareketler, bağlantılar, yer değiştirmelerle beraber grup üyeleri müzik eşliğinde, müziğin ritmiyle birlikte spor yapmaktadır. Güçlü bir vücut yaratmayı hedefleyen kursiyerler 30-40 temel hareketle tüm vücut için kondisyon sağlayıp, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge, nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezini plates sayesinde oluşturmaktadırlar Step – Aerobik ve Plates kursiyerlerimiz için seçilmiş branşlardır.

GÜZELLİK VE SAÇ BAKIM AKADEMİSİ:

Branşımızda; Güzellik ve Saç Bakım Akademisine katılan kursiyerlerimiz hijyen ve sağlık kurallarına uygun bir şekilde, el ve ayak bakımına ilişkin olan işlemleri, cilde uygun ürünü seçmeyi başarılı bir şekilde yapabilme becerisi kazanır. Eleman; Saç kesimi, renklendirme, şekillendirme, bakım ve boyama tekniklerini belirli bir süre içerisinde, kendi başına yapma bilgisine sahiptir. Manikür, Saç Bakım ve Yapımı, Saça Geçici ve Kalıcı Şekil Verme Teknikleri, Cilt Bakımı ve Temel Makyaj branşlarında sertifikalı elemanlar yetiştirilmektedir.

TÜRK İSLAM SANATLARI ATÖLYESİ:

Kültürel değerlerimizin en önemli parçasını oluşturan geleneksel el sanatlarımız, köklü geçmişimizin sanatla yansıması olarak günümüze ulaşmıştır. Unutulan veya unutulmaya yüz tutmuş pek çok Türk İslam Sanatını nesillere aktarmak için Keçmek kursiyerleriyle buluşturmaktadır. Kursumuzda; her branşın tanıtımı, tarihi süreci ve gelişimi hakkında uygulamalar yapılmakta ve bilgi verilmektedir. Ebru, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Çini İşletmeciliği, Kat-ı, Minyatür, Filografi halkımızla buluşturduğumuz branşlarımızdır.

RESİM ATÖLYESİ:

Branşımızda kursiyerlerimiz, resim tekniklerini kullanarak uygulayan, renklendirerek resim uygulamaları yapabilen, becerisini geliştiren bireyler haline gelirler. Resim Sanat Eğitimi, Guaj Boya Resim, Yağlı Boya Resim halkımıza sunduğumuz bölümlerdir.

İNSAN İLİŞKİLERİ – BEDEN EĞİTİMİ VE KİŞİSEL GELİŞİM

Kursiyerlerimiz; sosyal hayatta, iş hayatında, mesleği ile ilgili gelişmeleri izleyebilen ve kendisini kişisel olarak sürekli geliştirebilme bilgi ve becerisi kazanır. Yönetici Asistanı branşımızla bu konuya öncelik veriyoruz.

Sosyal Hayatta İletişim, İş Hayatında İletişim, Kişisel Gelişim, Meslek Etiği, İş Organizasyonu, İş Güvenliği ve İşçi Sağlığı branşlarında sertifika verilmektedir.

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Hayatımızın bütün alanlarına girmiş olan bilgisayarın kursiyerlerimiz tarafından tüm boyutlarıyla tanınıp doğru ve etkin bir şekilde kullanılması amaçlanmaktadır. Bilgisayarın temel parçalarını, ofis programlarını, internet kullanmayı, bilgisayarın temel donanım parçalarını, tanıtım ve reklam amaçlı ürünlerin tasarımını bilgisayar ortamında öğrenmeyi, sanal ortamda proje yapmayı hedefleyen branşlarımız Keçmek’ de mevcuttur. Temel Bilgisayar Okur Yazarlığı, Ofis Programları, İnternet –Posta, Bilgisayar İşletmenliği, Ön Muhasebe Bilgisayar Destekli Muhasebe, Grafikerlik, Grafik Desen Çizimi, Bilgisayar Destekli Reklam Tasarım, İki Boyutlu Çizim (Autocad), 3DS Max, Animasyon Tabanlı Web Sayfası Hazırlama, Hızlı Klavye Kullanımı, Bilgisayar Sistem Bakım Onarımcısı branşları verilen eğitimlerdir.

OKUMA – YAZMA:

2 seviyeden oluşan branşımız temel eğitimlerini almamış vatandaşlarımıza okur-yazarlık kazandırmak üzere açılmış kursumuzdur. Kursiyere, okuma yazma bilmeyen yetişkinlere; işlevsel okuma yazma becerisi kazandırma, ilköğretimin ilk beş sınıfına denk eğitim verme amacındadır

DİKSİYON:

Eğitim alan kursiyerin, dili kullanırken ses ve kelimeleri doğru telaffuz etmesini sağlayan öğrenme faaliyetidir. Mana ve ses bakımından cümleye uygun düşen kelimeyi seçme, seçilen kelimeyi ses tonu vererek doğru bir şekilde söyleme ve kendini en iyi şekilde ifade edebilme sanatıdır.

 KURS MERKEZLERİMİZİN ADRESLERİ :

 KEÇMEK-AYVALI

AYVALI MAH. MEHTAP CAD. NO: 7 / 17 ETLİK / KEÇİÖREN

0 312 331 21 52

 KEÇMEK-YEŞİLTEPE

YEŞİLTEPE MAH.1996.SOK GÜZELYURT CAMİSİ ALTI NO 17 KEÇİÖREN ANKARA

0 312 338 74 57

 KEÇMEK-YÜKSELTEPE

MAHALLE KONAĞI- SANCAKTEPE MAHALLESİ 1569. SOKAK NO:2/2

0 312 331 62 80

 KEÇMEK-ANTARES

HALİL SEZAİ ERKUT CAD.ANTARES AVM.OTOPARK KATI KEÇİÖREN ANKARA

0 312 323 78 16

KEÇMEK-ATAPARK

ATAPARK KONAK ÜMİT OVA CADDESİ KANUNİ MAHALLESİ NO:2

0 312 356 77 71

KEÇMEK-AKTEPE KONAK

951 CAD.BARBAROS PARK İÇİ KEÇİÖREN - ANKARA

TEL: 0 312 381 80 01

KEÇMEK-UYANIŞ

ZEYTİN BELİ SOKAĞI NO:7 OSMAN GAZİ 2 MAHALLE KONAĞI

0 312 356 70 47

 KEÇMEK-BAĞLUM

BAĞLUM BULVARI HİSAR MAH. BAĞLUM HİZMET BİNASI

0 312 329 20 11

 KEÇMEK-YUNUS EMRE KÜLTÜR MERKEZİ

İNCİRLİ MAH. BASIN CAD. NO:184/B KEÇİÖREN ANKARA

0 312 325 33 52

 KEÇMEK - MEVLANA

ESERTEPE MAH. ÇAMBAŞI CADDESİ NO:28

0312 378 78 54

 KEÇMEK - ÇALDIRAN

ÇALDIRAN MAH. 490. CAD. ESKİ PAZAR YERİ

0312 339 00 70

KEÇMEK - BADEMLİK

BADEMLİK ZÜMRÜT YAŞAM ALANI BADEMLİK CADDESİ GÜMÜŞHANELİLER KÜLLİYESİ YANI

KEÇİÖREN – ANKARA

TEL: 0 312 580 00 73

Keçiören Belediyesi Hizmet Binası Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

0312 361 10 42