Sosyolog, Pedagog, Profesyonel Medya Yöneticisi, Profesyonel Yayıncı, Strateji Uzmanı, Avrupa Birliği Uzmanı

Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü mezunudur. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Pedagoji Programı  ve Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlık  Programlarını, başarıyla tamamlamıştır.
Senaryo Yazma Teknikleri ile Eğiticilerin Eğitimi ve TODAİE Kamusal Yaşamda Protokol Eğitimi  başta olmak üzere, birçok sertifika programına katılmıştır.
Mesleki kariyerine ,finans sektöründe başlamış olup; 20 yıl TRT Kurumu’nda (sarı basın kartı sahibi olarak) profesyonel medya mensubu olarak görev yapmıştır.
Spiker, yapımcı, yönetmen, metin yazarı ve yönetici olarak  değişik görevlerde bulunmuştur.
Yayıncılık hayatında, yaklaşık 3500 radyo ve tv yayınına imza atmış ve TRT Kurumu’nda canlı yayınlarda,10.000’e yakın konuk ağırlayarak ,  ender rastlanacak bir radyo -tv yayıncılık tecrübesine sahip olmuştur.

TRT Uluslararası Medya Eğitim Programı, TRT Geleneksel Geleceğin İletişimcileri Yarışması başta olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası eğitim ve kültür projesine imza atmıştır.

TRT Telaffuz Sözlüğü ve TRT Türk Lehçeleri Sözlüğü Programları ve sesli sözlük versiyonlarını IOS ve Android uygulamalarıyla hayata geçirmiştir. Bir çok dergide yayınlanmış makaleleri mevcuttur.
Yöneticilik kariyerinde, TRT  Strateji Geliştirme Dairesi Başkan Yardımcılığı  ve TRT Eğitim Dairesi Başkan Yardımcılığı ile TRT Eğitim Dairesi  Başkanlığı ve M.E.B. Bakan Yardımcısı Danışmanlığı  bulunmaktadır.

Verdiği eğitimlerden;

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Spikerlik, Sunuculuk, Diksiyon; TRT Uluslararası Medya Eğitim Programı’nda, Televizyonda Sunum Teknikleri; çeşitli eğitim kurumlarında Beden Dili, Kamera Önü Hitap, Heyecanı Bastırma Teknikleri, Renk Bilim ve İmaj ile Etkili İletişim ve Topluluk Önünde Konuşma, Metin Değerlendirme, Tonlama, Boğumluma Teknikleri ve Adab-ı Muaşeret Eğitimleri vermiştir.

Aldığı ödüllerden;


RTGD Yılın En İyi Sabah Programı ,Medya Oscarı, RTGD Yılın En İyi Kadın Kuşağı Medya Oscarı, RADEV Negatifi Pozitife Çevirenler Ödülü ...

Yapımcılığını ve metin yazarlığını gerçekleştirdiği projelerden

Esmaü`l-Hüsna 5 dilde seslendirilmiş 100 bölümlük belgesel  / DVD seti ( Belgesel )

Beyaz Sayfa ( Düşünce – Sanat )

Sabiha Akdemir’le Günbegün ( Kadın Kuşağı )

Allah Aşkına ( Dini Yayınlar )

Anadoluyum Ben Belgeseli

Sabri Ülgener Belgeseli

Srebrenitsa Katliamı Özel Anma Programı

Nevruz Özel Kutlama Programları vb.

Sabiha AKDEMİR aslen Erzincanlı olup 1973 yılında Kırklareli’nde doğmuş, evli ve 1 çocuk annesidir.